Zakup samochodu to z reguły duża inwestycja. Nie ulega wątpliwości, że obecnie większość kupujących wybiera pojazdy używane. W tym przypadku niezbędna jest jednak dogłębna analiza stanu technicznego i prawnego auta. Wszelkie wady muszą zaś zostać ujęte w umowie. Co zrobić, gdy wada pojazdu nie została w niej uwzględniona?
Czym jest wada ukryta pojazdu?
Najprościej mówiąc, wada ukryta pojazdu to wada fizyczna lub prawna, o której kupujący nie wiedział w chwili zawarcia umowy. Są to więc takie defekty, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka oraz nie zostały wskazane przez sprzedającego. Do pierwszej grupy zaliczamy wszelkie usterki natury technicznej. Przykładowo może być to usterka silnika czy skrzyni biegów, a także zatuszowane ślady powypadkowe. Wadami prawnymi nazywamy z kolei wszelkie zdarzenia prawne, które oddziaływają na przedmiot sprzedaży.
Należy wyraźnie zaznaczyć, że częściej zdarzają się wady fizyczne. Z tego względu niezwykle istotne jest, aby przed zakupem szczegółowo zapoznać się ze stanem technicznym pojazdu. W tym celu najlepiej skorzystać z usług wyspecjalizowanych stacji diagnostycznych.
Co zrobić, gdy po zakupie pojazdu pojawi się wada?
Pierwszym i zupełnie podstawowym krokiem jest poinformowanie sprzedawcy o pojawieniu się wady. Warto dołączyć odpowiednią dokumentację, np. od mechanika czy rzeczoznawcy. Pamiętaj również, aby zachować wszelką korespondencję ze sprzedawcą. Na podstawie złożonego oświadczenia możesz skorzystać z rękojmi.
W ramach rękojmi masz prawo do ubiegania się o:
- obniżenie ceny samochodu,
- naprawę wykrytej usterki samochodu,
- odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży samochodu oraz zwrot wszelkich poniesionych kosztów.
Jeżeli nie wiesz, jak skutecznie skorzystać z rękojmi, zapraszam Cię do kontaktu. Oferuję porady prawne online oraz w Lublinie. Podpowiem Ci, jak skorzystać ze swoich praw, aby osiągnąć pożądany rezultat.