Kłopoty w małżeństwie mogą być bardzo przytłaczające. Wówczas w głowach wielu osób pojawia się myśl o rozwodzie. Nie zawsze jest to jednak słuszne rozwiązanie. Pary często starają się naprawić trudną sytuację, aby uniknąć ostatecznej rozłąki. Alternatywą dla rozwodu, która może przyczynić się do wyjścia na prostą, jest separacja. Czy wiesz, czym jest ta instytucja oraz jak ją wykorzystać w praktyce?
Czym jest separacja i kiedy warto się na nią zdecydować?
Potocznie separacja nazywana jest pół rozwodem. To oczywiście niepoprawna terminologia, jednak jest w niej ziarno prawdy. Separacja polega na tym, że małżeństwo formalnie istnieje, jednak nie występuje wspólne pożycie małżonków. To niejako okres przejściowy, który może ułatwić parze podjęcie ostatecznej decyzji. Taka czasowa rozłąka może okazać się bowiem niezwykle przydatna. Duża część par postanawia wrócić do siebie po separacji.
Jeżeli planujesz złożyć pozew o separację, zapraszam Cię do kontaktu. Jako adwokat chętnie pomogę Ci we wszelkich formalnościach, a także wskażę na najważniejsze kwestie, które musisz mieć na uwadze. Dla Twojej wygody świadczę również pomoc prawną online, aby jak najbardziej ułatwić Ci cały proces.
Jak złożyć pozew o separację?
Jak już zostało wspomniane, zupełnie niezbędne jest złożenie pozwu o separację do sądu okręgowego, do czego ma prawo każdy z małżonków. Wówczas sprawa będzie toczyć się w trybie procesowym, co oznacza, że zakończy się wyrokiem. Jeżeli jednak para będzie zgodna, sąd nie będzie orzekał o winie. W treści pozwu należy określić sąd, strony oraz żądanie i jego uzasadnienie. Są to niezbędne elementy, które muszą znaleźć się w piśmie procesowym.
Do pozwu należy dołączyć także załączniki, czyli np. akt małżeństwa czy akty urodzenia wspólnych dzieci. Ich zakres zależy od tego, co zostało wskazane w treści pisma. Są zarazem bardzo istotne, bowiem dokumenty te będą stanowić dowody. Pozew wymaga również podpisu powoda oraz uiszczenia opłaty.